مبدل حرارتی

کوشا تانکر

مبدل حرارتی

تولید کننده انواع مبدل حرارتی صنعتی

_

مبدل حرارتی یا مبدل گرمایی تقریبا پرکاربردترین عضو در فرآیندهای شیمیایی هستند و می توان آن ها را در بیشتر واحدهای صنعتی ملاحظه کرد. آنها وسایلی هستند که امکان انتقال انرژی گرمایی بین دو یا چند سیال در دماای مختلف را فراهم می کنند. این عملیات می تواند بین مایع-مایع، گاز-گاز و یا گاز-مایع انجام شود.مبدل های حرارتی به منظور خنک کردن سیال گرم و یا گرم کردن سیال با دمای پایین تر و یا هر دو مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای مبدل حرارتی چیست ؟

این کاربردهای شامل نیروگاه ها، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، صنایع فرآیندی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع ذوب فلز، گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم های تبرید و کاربردهای فضایی میباشند.

مبدل های حرارتی در دستگاه های مختلف نظیر دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اواپراتور، تبخیرکننده ها، برج خنک کن، پیش گرم کن فن کویل، خنک کن و گرم کن روغن، رادیاتورها، کوره ها و … کاربرد فراوان دارند.

کوشا تانکر

مبدل حرارتی ساختمان چیست ؟

_

مبدل حرارتی ساختمان یا همان مبدل حرارتی موتورخانه دارای دو کاربرد مختلف می باشد که یکی مربوط به مبدل حرارتی استخری می باشد و دیگری مربوط به مبدل حرارتی منبع کویل دار است. در کاربرد اول، مبدل حرارتی برای استخرها و جکوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد و در کاربرد دوم، مبدل حرارتی به طور خاص برای تولید آب گرم بهداشتی استفاده می شود. در این مطلب ما قصد داریم در مورد مبدل حرارتی منبع کویل دار که به منظور گرم کردن آب ساختمان استفاده می شود صحبت کنیم.

مکانیز عملکرد آن بدین صورت است که یک کویل که به بویلر متصل بوده و حاوی بخار داغ یا آب می باشد داخل یک منبع بزرگ به اسم منبع کویل دار پر از آب قرار خواهد گرفت. آب یا بخار داغ از کویل عبور کرده و آب داخل منبع را گرم می کند و در نهایت به کمک پمپ کار ارسال آن برای مصارف ساختمانی مختلف را انجام می دهد. کویل به طور معمول از جنس مس می باشد اما گاهی نیز بر اساس کیفیت آب ممکن است جنس آن به استیل و… تغییر پیدا نماید.